6 Ocak 2007 Cumartesi

Prag guncesi -1Prag çok güzel ve tarihi bir şehir. Ama çok ta soğuktu!!! Ulaşım sorunu yok dolayısı ile 5 gün kendimi cennette hissettim. Metro-Tramvay-Otobüs'lerle örmüşler dört bi yanı. Herşey dakik çünkü trafik diye bişey yok. Yalnız bisiklet kullanımı hiç yok, aslında çok uygun bir şehir genelde düz bi yapısı var.


Eski binaları çok güzel korumuşlar zaten Prag'ın neredeyse tamamı çok eski yapılardan oluşuyor. Bazı yeni yapılan ve çağdaş görünümlü ofis binaları da çok güzel. Havaalanına giderken yani şehrin dışına doğru soğuk görünümlü Doğu Bloku lojmanlarını görmek mümkün...


Her sokaktan bir saat kulesi, bir kilise çıkması çok mümkün. Günler sabahtan akşama kadar yürümekle geçiyor denebilir. Görülecek çok yer var... Özellikle Charles Bridge, Astronomik Saat Kulesi ve Prag kalesi çevresinde...
Tolkien kesinlikle Yüzüklerin Efendisi'ni yazarken bu ülkeden ilham almış olmalı. Hem kuleler; hem krallar, hem de Çek dili ile benzerlikler inanılmaz.

2 yorum:

murat polat dedi ki...

sevgili burcu'm
yazıların niagara çağlayanı gibi akıcı ve çarpıcı...
sözcükler hedefe varmak için koşuyor... yazış ve anlatış biçimin olağan üstü,
lirik ve şiirsel

seni kutluyorum

Sevgilerimle
Murat Polat

burcupc dedi ki...

Sevgili babacığım,

Eski yazılara bir vesile ile bakarken, yorumunu tekrar gördüm. O zaman başka bir yazıma yazmak istemiştin de olmamıştı... Ben de hemen yorum yazmamıştım zaten telefonda konuşmuştuk da üzerine... Şimdi gördüm ve yorum yazmak istedim.

Öğrendiğim çoğu şey seninle annemin sayesinde sen zaten bunu biliyorsun.
Sizi çok seviyorum :))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...