16 Eylül 2010 Perşembe

Neden ikiyüzlüler mükemmel kötü adam olurlar?

Yazarlar, genelde muhalif(karşıt) karakterlerinin mümkün olduğu kadar "bela" olmaları gerektiği konusunda özendirilirler. Seri katiller, megalomanlar, sadistler oldukça etkili karakterlerdir. Elbette, korku ve tiksinti uyandırırlar. Fakat bazen en nefret edilen karakterler daha az şeytansı ve bitmek bilmez bir ikiyüzlülük içindedirler.

Görkemli karşıt karakter çeşitlerini sunan Charles Dickens, iki romanında bize beceriyle bunları gösterir : Kasvetli Ev ve Küçük Dorrit. İki kitap da şüphesiz, kötü karakterleri sunar. Özellikle Kasvetli Ev'deki şantajcı avukat Josiah Tulkinghorn ve Küçük Dorrit'teki Fransız katil Rigaud. İkisi de muhteşem ve tüyler ürpetici karşıt karakterlerdir. Böyle olduğu halde, iki kitapta daha az karşıt oldukları halde daha fazla nefret duyulan karşıt karakterler de vardır, Kasvetli Ev'de Harold Skimpole, bencil bir züppedir. Arkadaşlarını kendi borçlarını ödemek için zorlar ve kendisini bir çocuk kadar masum gösterir. William Dorrit, Küçük Dorrit'in baş karakterinin babasıdır. Kendisinin ve ailesinin borçlular hapishanesindeki geçmişlerini unutmaları konusunda ısrar eder, hatta salıverilmelerini sağlayan insanları bile yüzüstü bırakma derecesine gelir.

Muhtemelen, ne Skimpole ne de Bay Dorrit , Tulkinghorn ve Rigaud kadar zarar vermez ama saygınlık kisvesi altındaki kabahatleri ve adaletsiz tutumları neredeyse onlarınki kadar ağırdır ve suçlanmayı hakeder. Belki onların suçlarının çoğumuzun daha iyi anlayabileceği türden olması, bunlara aşina olmamız bu karakterleri güçlü yapıyordur. Bunlar daha insansı karakterlerdir ve hepsi ilgi çekicidir çünkü onların kötülük cinsleri siyah ve beyaz gibi ayrı değildir. Kendimizle onlar arasında bir bağlantı kurabileceğimiz için belki daha da fazla nefret edilirler.
http://wordplay-kmweiland.blogspot.com/2010/09/why-hypocrites-make-excellent-bad-guys.html

3 yorum:

Elif dedi ki...

Kesinlikle William Dorrit çok daha rahatsız edici.. Rigaud değil ama Mr. Dorrit insanı gerçekten sinirlendiriyor.. Tabii bunda Tom Courtenay'ın oyunculuğu da etkili olabilir! Little Dorrit, BBC yapımı, 14 Bölüm.. genel olarak oyunculuklar, dekor ve kostümler çok iyi.. Clennam'ı Matthew Macfadyen oynuyor ve iyi oynuyor! tavsiye olunur! :)

O.K.A.- MAVİ TUTKU dedi ki...

İkiyüzlüler herşey olabilirler..herşey olabilen hiçbirşey olmuş değildir aslında öyle değilmi.

Burcu Polat Çam dedi ki...

@Elif, Teşekkür ederim Elif'cim tavsiyene uymaya çalışacağım bu sefer! :)
@O.K.A.- MAVİ TUTKU bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bence de gizleyebildikleri sürece her şey olabiliyorlar...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...