20 Ekim 2010 Çarşamba

Kısa Öykü Yazarları için Alıştırmalar-2

Yeni Alıştırmalar:
  1. Bir kısa hikayenin ilk 250 kelimesini yazın, ama  bunu TEK CÜMLE ile yazın. Bu cümlenin dilbilgisi kurallarına uygun ve noktalama işaretlerinin doğru olduğundan emin olun. Bu alıştırma, sizin cümle yazımındaki etkinliğinizi artırmanızı sağlar.
  2. Sırlarını açığa vermek istemeyen iki insan arasında geçen bir dramatik sahne yazınız. Ne birbirlerine ne de okuyucuya bu sırrı açık etmemeliler.
  3. Farklı bir aksanla, açıklayıcı bir öykü pasajı yazın. İnsanların, barda, restoranda, berber dükkanında veya kamuya açık başka mekanlarda nasıl konuştuğunu dinleyin. Kağıt üstünde, bu dilsel tadı yakalamaya çalışın.
  4. Cümle ve paragraf yapısı ile oynayın. Çok beğendiğiniz yayınlanmış bir eserden, açıklayıcı bir pasaj, bir ya da daha fazla paragraf bulun, bütün cümleleri revize edin. Pasajı tamamen basit cümlelere indirgeyin; pasajı karışık/birleşik cümleler ile yazın; pasajı değişken cümle yapıları ile yazın (hem basit hem birleşik). Cümlelerle oynadıkça, yeni yollar düşündükçe, cümle yapısının tempo yaratmakta, ritmi değiştirmekte, lezzet  arz etmekte ne kadar yardımcı olduğunu göreceksiniz.
  5. Fiillere odaklanın. Bir sayfa düz yazı şeklindeki bir pasajı alın ve her cümledeki fiilleri gözden geçirin. Etken, edilgen, dönüşlü, işteş, geçişli, geçişsiz, ettirgen fiiller mi? Metaforik anlamları var mı? Fiillerin, pasajı okumadaki etkileri nelerdir?
  6. Kendi yazdığınız bir pasajı alın ve içindeki bütün fiilleri revize edin. Bunu bütün fiilleri bir kez etken yaparak, bir kez de edilgen yaparak deneyin. Sonra da mümkün olduğu kadar fiili metaforik yapmayı deneyin.
http://www.stumbleupon.com/su/1aRZhV/www2.hn.psu.edu/faculty/jmanis/assign/e50xs2.htm/r:t

12 yorum:

hayal kahvem dedi ki...

Merhaba Burcu, bu çeviriler epey yol gösterici olacak... Öykü yazmaya niyetlenenler hatta blog yazısı yazmak isteyenler için tam bir rota işte... Daha ne olsun değil mi? Ellerinize sağlık.

hayal kahvem dedi ki...

1. madde çok ilginç değil mi? Enteresan...

burcupc dedi ki...

Teşekkür ederim HK,
Evet çok ilginç, önerme oluşturmanın da bir yolu. Her yazının bir amacı olmalı ya işte öyle :)

Müge dedi ki...

Merhabalar,

İyi ki buldunuz beni de, ben de sizi buldum. Yazılarınızın şimdilik sadece başlıklarına baktım ama onlar bile ilgimi fazlasıyla çekmeye yetti. Sırayla okuyacağım.
Teşekkürler :)

burcupc dedi ki...

Merhaba Müge
Hoşgeldiniz :)

hayal kahvem dedi ki...

Hey, Burcu yeni öykünüz nerde:))

burcupc dedi ki...

Sevgili HK, yakında geliyor yeni öykümüz, daha bir haftamız dolmadı efendim :))

Selamlar

hayal kahvem dedi ki...

Yaa.. Ne zaman dolacak acaba? Hafıza ayarımı ayarlayayım ona göre:))

Bakın nasıl ilgili okurlarınız var görüyor musunuz? Sabırsızlıkla bekliyorum:))

Sevgiler...

burcupc dedi ki...

Bu çarşamba doluyor sanıyorum süremiz ama biraz daha vakit gerekebilir lakin konu zor, umarım beklediğinize değer :))

Sevgiler...

hayal kahvem dedi ki...

Burcu görüyorsunuz değil mi, feci huylarım vardır benim... Çok feci..
Bir rahat vermem insanlara:) Bıdı bıdı bıdı... İyi ki çok yakınlarda değiliz de bir yorum mesafesindeyiz:))
Çarşamba öyle mi? Hımm.. Çarşambayı sel aldı demezsiniz umarım, sevgili öykü yazarı... Beklediğime değeceğine eminim.. Yoksa neden sabırsızca bekleyeyim...
Kolaylıklar dilerim:)

burcupc dedi ki...

İyi ki sizin gibi bir okuyucumuz var HK, insanı zinde tutuyorsunuz :))
Sağolun, varolun.

Sevgiler

tomrukcan dedi ki...

Aylardan Şubat havlu attı zaten, ben baskı altındayken yazamam dedi :)) Böyle süreli-sınırlı olunca zor mu oluyor nedir :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...